Skåneländska Gastronomiska Akademien består av utvalda specialister inom matkulturens olika områden

Presidium:

 Christel Hammar Malmgren

 

 

Christel Hammar Malmgren
Sturkö

preses

Ansvarsområde:
Matkultur i Blekinge

 Jan Hedh

 

 

Jan Hedh
Malmö

propreses

Ansvarsområden:
Konditori och bageri

 inger 1501

 

 

Inger Stiltjestrand Svensson
Landskrona

sekreterare

Ansvarsområde:
Storhushåll

Ledamöter

 Mikael Aru

 

 

Mikael Aru
Viken

 

Ansvarsområde:
Industriell
livsmedelsproduktion

 Hans Bergsten

 

 

Hans Bergsten
Steninge

 

Ansvarsområde:
Matkultur i Halland

 Per Olof Hegg

 

 

Per-Olof Hegg
Lund.

 

Ansvarsområde:
Molekylär gastronomi

 Hans Jorgen Jensen

 

 

Hans-Jørgen Jensen
Gudhjem.

 

Ansvarsområde:
Matkultur på Bornholm

 hakan Jonsson

 

 

Håkan Jönsson
Malmö.

 

Ansvarsområde:
Etnologisk matforskning

 Ulla Britt Lentelius 2

 

 

Ulla-Britt Lentelius
Malmö.

 

Ansvarsområde: 

Hushållspedagogik

 Kenneth Persson

 

 

Kenneth Persson
Lund.

 

Ansvarsområde:
Vatten

 Titti Qvarnstrom

 

 

Titti Qvarnström
Malmö.

 

Ansvarsområde:
Kock

 Martin Ragnar

 

 

Martin Ragnar
Venelsö.

 

Ansvarsområde:
Matkulturens berättelser

 Kimmo Rumpunen

 

 

Kimmo Rumpunen
Kjuge.

 

Ansvarsområde:
Hortikultur

 Eva Tornberg

 

 

Eva Tornberg
Lund.

 

Ansvarsområde:
Livsmedelsteknologi

 Karin Wendin

 

 

Karin Wendin
Råå.

 

Ansvarsområde:
Mat- och måltidskunskap

Adjungerade ledamöter:

Helena Sandberg

 

 

Helena Sandberg
Lund

 

Ansvarsområde:
Matkulturens sociologi
och kommunikation

 

Seniora ledamöter:

 Jan Torsten Ahlstrand

 

 

Jan Torsten Ahlstrand
Lund

 

Museichef, em.,författare

 Nils Arvid Bringeus

 

 

Nils-Arvid Bringéus
Lund

 

Professor em. fil dr.

 Lennart Englesson

 

 

Lennart Englesson
Kävlinge

 

Lantmästare

 Sven Olof Isacsson

 

 

Sven-Olof Isacsson
Malmö

 

Professor em. med dr.

 Bengt W Johansson

 

 

Bengt W Johansson
Malmö

 

Överläkare, med dr. 

 no member

 

 

Ann Vibeke Knudsen
Rönne, Danmark

 

Arkitekt

Museuminspektör

 Leif Paulsson

 

 

Leif Paulsson
Lund

 

Direktör

 Helmut Prossel

 

 

Helmut Prössel
Skanör

 

Gästgivare

 Anita Sjolin

 

 

Anita Sjölin
Höllviken

 

Yrkeslärare

 Gunnar Tornquist

 

 

Gunnar Törnquist
Båstad

 

Direktör

no member

 

  Ann-Mari Williamsson
Ramdala


Hedersledamöter:

 Bo Hagstrom

 

 

Bo Hagström
Hököpinge

 

journalist

 Bengt Holgersson

 

 

Bengt Holgersson
Malmö

 

fd landshövding

 Stefan Holmstrom

 

 

Stefan Holmström
Simlångsdalen

 

kock

 Jan Krag Jacobsen

 

 

Jan Krag Jacobsen
Farum

 

President för Danmarks
Gastronomiska Akademi

 no member

 

 

Bengt Sture Olsson
Sjöbo

 

Ordf. i Sparbanks-

stiftelsen Färs&Frosta

 Karl Erik Olsson

 

 

Karl-Erik Olsson
Sösdala

 

lantbrukare

 no member

 

 

Wilhelm Pieplow
Malmö

 

krögare

 no member

 

 

Lena Sommestad
Halmstad

 

landshövding

Hederspreses:

 Sven Olle R Olsson

 

Sven-Olle R Olsson
Malmö

 

Fil Dr