Akademien har under sin verksamhetstid utdelat diplom för förtjänstfulla insatser inom Skåneländsk Gastronomi till följande:

2013

Michael & Marie Ronnebaek-Rorth

som med stor framgång etablerat och driver restaurangen Koefod i Köpenhamn och där erbjuder en klassisk dansk meny med Bornholmska råvaror i fokus. Motiveringen lyder: " For deres ualmindelige flotte og unikke indsats for at promovere Det Bornholmske kocken i Köbenhamn"

Familjen Lagnell

som driver lax-butiken i Heberg, Halland samt i Ljungskile, Bohuslän. Verksamheten består av både butik och restaurang som har Sveriges största laxsoriment av mycket hög kvalitet. Man levererar också produkter till LAXOMAT-butikerna i Heberg, Halmstad, Mellbystrand och Båstad. Diplomets motivering lyder: "För skapandet av en unik oas för trafikanter och laxälskare samt för ett mycket framstående och innovativt arbete i två generationer från laxrom till laxomat"

2012, 20-årjubileum med jubileumspriser

Orranäs Gårdsmejeri, Boel och Lars Dahlberg,

som med kunskap, kvalitetsmedvetenhet och kärlek förvandlar mjöl från de egna getterna och grannens kor till delikatesser av hög klass.

Kokken Mikkel Marschall

at hojne intressen for det Bornholmske kokken på bedste vis. Jubileumspris 5000 kr tillsammans med Sparekassen Bornholms Fond.

Solhaga Stenugnsbageri, Slöinge, Sara Wennerström,

för att med utomordentlig professionalism, framåtanda och på kort tid, ha kombinerat utsökt produktionskvalitet med design och kreativ kommunikation. Jubileumspris 5000 kr tillsammans med Region Halland.

Gunnarshögs gård, Lisbeth och Gunnar Nilsson

för ett konsekvent och kvalitetsinriktat arbete som givit rapsoljan en självklar plats inom den högklassiga gastronomin. Jubileumspris 25 000 kr tillsammans med Region Skåne.

Fil dr och leg dietisit Maria Biörklund Helgesson, Lasarettet i Ystad,

för ett fantastiskt kvalitretsarbete kring måltiden i fokus. Jubileumspris 25 000 kr tillsammans med Region Skåne.

2011

Äggaboden i Eggestad, Anna-Lena och Peter Fransson,

för gårdsbutik av hög klass.

Gudagottbutiken och Gudmundsgården, Slöinge, Ralph Tebaay,

för unika matupplevelser från jord till bord.

Gudagottbutiken och Mostorps gård, Getinge, Peter von Braun,

för unika matupplevelser från jord till bord.

Bondens skafferi, Kristianstad, Andreas Lindberg,

för innovativ logistiklösning med fokus på kvalitet och lokal förankring.

2010

Anderssons KÖK, Södra Sandby, Peter Berlin,
för mångårig, uthållig och högklassig produktion av charkuteriprodukter med hög kulinarisk kvalite.

Carl Sonesson & Folke Frennhoff, Skånska Sillaakademien, Staffanstorp & Dalby,
för mycket framgångsrikt, mångårigt och hängivet arbete för den skånska sillen.

Björn Ylipää, Måltidsvision AB, Löddeköpinge, & Högskolan Kristianstad,
för ett visionärt och konstnärligt arbete med måltidsgestaltning.

Österlenkryddor, Eva & Olle Olsson, Köpingebro,
för ett nyskapande lantbruk med innovatiov kryddodling och uppskattad gårdsbutik.

Stenheda musteri i Vik, Ulla Stenhede, Simrishamn,
för helhjärtad satsning på smakrika äpplemuster av enskilda äpplesorter.

2009

Den goda lutfisken, DGL, Mats Johansson, Karlshamn,
för gediget kunnande och hög kvalitet på fiskprodukter.

Bondens egen marknad,
- Halland, AnnaKarin Hamilton, Eldsberga,
- Skåne, Charlotte Oredsson Norrman, Stoby,
för gedigen marknadsföring av närproducerade produkter och framgångsrikt kontakskapande.

Landmand Thor Kure, Mønstergaard, Bornholm,
för en högkvalitativ ekologisk Limosinköttproduktion.

Conditori Duvander, Kristianstad, Åke, Jesper & Jens Duvander,
för traditionell konditorikultur av högsta klass.

2008

Chocolatière Maria Escalante, Les Trois Roses Chocolaterie, Malmö,
för pionjärarbetet att förmedla kunskap om smakrikedomen i olika chokladsorter från olika kulturer.

Österlen Sparris, Skillinge, Karin von Schenck och Robert Nilsson,
för pionjärarbetet med sparris som primör och som viktig komponent i den skånska matkulturen.

Vilhelmsdals Gårdsmejeri, Lars & Christine Anderberg, Hammenhög,
för småskalig osttillverkning av utomordentlig och jämn kvalitet.

Bosarps ekologiska kycklingar, Claes Göran och Birgitta Alwén,
för ekologisk och KRAV godkänd kycklingproduktion av allra högsta klass.

2007

Mikael Jidenholm, Ugglarps Grönt, Slöinge,
för utpräglat sinne för grönsakskvalité - en enastående grönsaksleverantör.

Ugglarpsföretagen, Thomas Olander, Malmö,
för framgångsrikt kulinariskt och näringsriktigt nyskapande i en traditionsrik bransch.

Wanås Gods AB, Carl Gustaf Wachtmeister, Knislinge,
för framgångsrik storskalig ekologisk mjölkproduktion med egna råvaror och slutprodukter av högsta klass.

2006

Blomlöfs Rökeri, Brömsebro, Bo Blomlöf, Fågelmara,
för mästerligt rökta fiskprodukter av högsta kvalitet.

Plönninge Naturbruksgymnasium, husmor Åsa Bengtsson med personal, Laholm,
för smakfull mat till elevernas bästa.

Olov Viktors Bageri och Café, Christer Alfredsson, Glemminge,
för ett konsekvent och kvalitetsinriktat arbete för att bevara och utveckla skåneländsk bageri- och konditorikultur.

2005

Scandinavian Silver Eel AB, Curt Gelin, Helsingborg,
för banbrytande ålodling och för ålprodukter av högsta klass.

Flädergården, Ingrid o Per-Erik Månsson, Vinslöv,
för en fantastisk mångfald och upplevelse kring hylleprodukter.

Bjäre Hembygd AB, SO Peter Ekelund & VD Anders Hugosson, Båstad,
för en konsekvent kvalitetsinriktad produktion och marknadsföring av delikatesspotatis och vidareförädlade produkter ( som t ex finsmakarvodka).

Möllans Ost, Peter Mårtensson, Malmö,
för stor variation av kvalitetsostar och för bred och djup ostinformation.

2004

Agronom Hans Bergsten, MatHalland, Halmstad,
för mycket framgångsrikt arbete att befrämja regional livsmedelsproduktion.

Harplinge Kål & Konsult AB, Axel Ericsson, Harplinge,
för unikt koncept och skicklig hantering av grönkål, en halländsk specialitet.

Marinens Intendenturskola i Karlskrona,
för högkvalitativ gastronomisk utbildning av intendenturpersonal.

Hans Svensson, Petersborgs gård, Smedstorp,
för en mycket framgångsrik utveckling av senapsprodukter.

2003

Södervidinge Bagaren AB, Södervidinge,
för bevarande av det skånska brödets särprägel.

Kostekonom Gunnel Stuhr Olsson, Fjärestad,
för framgångsrikt arbete att öka den gastronomiska upplevelsen för personer med tugg- och sväljproblem.

Äpplets dag i Kivik, Fruktdistrikt Sydost,
för magnifika årliga manifestationer av "Äpplets Dag i Kivik".

2002

Heberleins, Marie och Jonas Heberlein, Förslöv,
för tre generationers framgångsrik kötthantering och utveckling av svenskt charkuteri.

N Holmgren & Co AB, Lund,
för rikt utbud av allt slags kött, förnämlig tillverkning av charkuterier, inte minst den berömda "lundaknaken".

Bjäre Fågel, Per-Olof Ingmarsson, Båstad,
för skickligt entreprenörskap och nyskapande kvalitetsfokusering inom produktionen av fågelkött.

Gudrun & Inge Andersson, Fjärås,
för stort kunnande och gott handlag med en kryddstark odling (pepparrot).

Vikentomater AB, Mats Olofsson, Höganäs,
för en synnerligen välskött produktion av tomater av högsta kvalitet med ett stort utbud av olika sorter.

2001

Margareta och Per Lindgren, Ingeborrarp,
för en högkvalitativ restaurangverksamhet på Backstugans värdshus.

Ann-Mari Williamsson, Säby, Ramdala,
fär mångårigt och hängivet engagemang för blekingematen.

Elisabeth och Birger Ekdahl, Ulvereds Hjorthägn, Halmstad,
för en helhjärtad satsning på kombinationen natur, djur och matkultur.

Bornholms Valsemølle A/S, v Knud E Jespersen og Nils Jespersen, Aakirkeby,
for udsøgt kvalitetsmel samt vilje til at gå nye veje. Leverer mel til samtlige bornholmske bagere - og de bornholmske forbrugere.

2000

Rolf Axel Nordström, Ängavallens gård, Vellinge,
för en högkvalitativ grisköttsproduktion med kontroll av hela produktionskedjan.

Nils-Birger Nilsson, Raskarums Fjäderfarm, S:t Olof,
för högkvalitativ fjäderfäuppfödning av bl a kyckling med magnifik köttansättning.

Kochs Bageri AB, Klippan,
för ett ovanligt gott och hälsosamt bröd.

1999

Paul Bosse, restaurang Gourmet Grön i Karlshamn,
för maträtter med ett stort inslag av grönsaker, som är en fröjd för öga, näsa och gom.

Kristian och Jeanette Carlsson, Öströö fårfarm, Tvååker,
för särpräglad känsla för upplevelse och kvalitet, från jord till bord.

Bornholms Andelsmejeri, Sct Clemens, Klemensker,
for fremragende behandling og forædling af bornholsk mælk, og for de velsmagende blåskimmeloste af høj kvalitet.

1998

Konditor Jan Hedh, Malmö,
för att med stor kunskap och entusiasm, utvecklat och ökat intresset för konditorhantverket.

Kock Rikard Nilsson, Torekov,
för utomordentliga och intressebefrämjande åtgärder inom skåneländsk matkultur.

Kostchef Eivor Lindskog, Malmö Skolrestaranger, Malmö,
för att med små medel och nya vägar ha bevarat och ökat intresset för skåneländsk matkultur.

1997

Dietist IngaLill Hall, Landstinget, Kristianstad,
för nya vägar att föra ut kunskap om mat och hälsa med matglädje och kulinarisk kvalitet i centrum.

Hemkonsulent Silva Cedell, Kristianstad,
för gediget och engagerat informationsarbete om skånsk mat och skånsk matkultur.

Tekn dr Clas Lönner, Lund,
för höjning av kvaliteten på olika brödtyper genom forskning på mjölksyrabakterier från surdegar.

1996

Eriksbergs Säteri, Alexander Wendt, Trensum,
för utmärkt kombination av viltvård och produktion av viltköttsprodukter.

Göingegårdens Fruktodling, Anna Tössberg,
för imponerande kunskaper och enastående skicklighet i en kärnfull halländsk odling.

Johannes Dam & Søn, Bornholmske Smør-Rugkiks, Åkirkeby, Bornholm,
for et kvalitetssikkert og traditionsrigt bornholmsk fødevareprodukt.

Buhres fisk, Sven-Göran Buhre, Kivik,
för gastronomiskt nytänkande inom österlensk fisketradition.

Christer Denrell, VD Nestlé, Bjuv,
för gastronomisk kvalitet i storskalig skånsk matproduktion med internationellt perspektiv.

1995

Hovtraktör, fil dr h c Tore Wretman, Mougins,
för mångårig och framgångsrik pionjärverksamhet för att höja den svenska och skåneländska husmanskostens kvalitet, popularitet och status både nationellt och internationellt.

Ingelstad Kalkon AB, Tomelilla,
för företagets högklassiska och varierande produktion av kalkonprodukter.

Tomelilla Bryggarn AB, Tomelilla,
för bevarandet av traditionell och högklassig svagdricka - en mycket viktig komponent i den skånska matkulturen.

1994

Sven Englunds Laxrökeri AB, Malmö,
för utmärkt kvalitet på rökt fisk.

Restaurangchef Sam Hellhager, Lund,
för praktisk förmedling av skånsk och internationell kokkonst.

Journalist Margit Lejing, Simrishamn,
för sammanställning och utgivning av skånska recept.

1993

Hemkonsulent Rosie Johansson, Borgeby,
för främjande av skånsk matkultur.

Matjournalist Eja Nilsson, København,
för god matjournalistik.

Åkesson & Söner Vin AB, Christinehof,
för nyskapande inom skånsk dryckesframställning.